Imitacja cegły


Cegła jako bardzo elegancki materiał, który nadaje budynkom prestiżu i wrażenia solidności, to jednak nie jest też pozbawiona wad. Może bardziej – posiada wiele kłopotliwych aspektów, które często zniechęcają inwestorów.

Podstawowym zarzutem w stosunku do cegły jest czasochłonny montaż na zasadzie ściany trójwarstwowej oraz wysokie koszty robocizny. Nawet dla doświadczonych ekip murarskich elewacja ceglana może być nie lada wyzwaniem. Dużo tu bowiem kruczków i pułapek, takich jak wykończenie nadproży i parapetów, czy odpowiednie zabezpieczenie cegieł przed wilgocią przed, podczas i po montażu. Rozwiązanie, które dziś przedstawię odpowiadają na wszystkie te problemy lub przynajmniej część z nich.

Imitacja cegły na elewacji – tynk dekoracyjny imitujący cegłę. To ciekawa imitacja cegły na elewacji. Ciekawa, wykorzystuje bowiem najbardziej pospolity materiał wykończeniowy jakim jest tynk. Jednak dodatkowo używa się specjalnych samoprzylepnych szablonów, a sam tynk i grunt powinien być przeznaczony do tego typu elewacji.

Jak to działa? Metoda jest prosta. Na suche i czyste podłoże nanosimy specjalny zabarwiony na docelowy kolor fugi grunt kwarcowy. Następnie naklejamy i dokładnie dociskamy gotowy samoprzylepny szablon (nie polecam tworzenia wzorów przy pomocy taśmy malarskiej – na elewacji to raczej się nie uda). Na powierzchni ściany z naklejonym szablonem rozprowadzamy specjalną masę tynkarską, czekamy aż podeschnie i ściągamy szablon. Jeśli wybierzemy odpowiednie tynki imitujące cegłę nie tylko kolorem, ale i fakturą, uzyskamy imitację którą będzie trudno odróżnić od ściany z cegły. Dodatkowo możemy tworzyć różnego rodzaju przebarwienia, używając kilku kolorów masy tynkarskiej.

Mądrze komponując cegłę na ścianach budynku, wydobywamy z niego to co najlepsze. Wytrzymałość i odporność na czynniki zewnętrzne jest praktycznie identyczna jak standardowa elewacja z tynku dekoracyjnego. Jeżeli wybierzemy materiały od sprawdzonych producentów to taka imitacja cegły powinna długo cieszyć nasze oczy.

Dotychczas dostępne na rynku papierowe szablony w postaci dużych arkuszy zniechęcały indywidualnych wykonawców do stosowania tej technologii. Były trudno dostępne, wymagały do aplikacji 2-3 osób, słabo trzymały się do podłoża i łatwo odkształcały. Były też dostępne w bardzo małej ograniczonej liczbie wzorów. Nie dawały żadnej możliwości własnej aranżacji i układu ani projektantom, ani użytkownikom.

Szablony systemu Camavo Modular Stencil rozwiązują wszystkie powyższe problemy. Pozwalają na samodzielne wykonanie prac przez jedną osobę. Są dostępne w praktycznie dowolnym formacie i układzie cegły. Można zamówić cegłę o tradycyjnych rozmiarach jak i nowoczesne podłużne formatki. Dodatkowo można zamówić dowolne układy: cegłę prostą, główki, lub główki pionowo.

Wykonanie z elastycznego tworzywa sztucznego zapobiega odkształcaniu, wchłanianiu wody i odklejaniu się szablonów przy nakładaniu tynków. Jednocześnie szablony są elastyczne. Daje to możliwość stosowania zarówno na łukach wewnętrznych i zewnętrznych ścian czy słupów. Tworzywo sztuczne umożliwia jednocześnie produkcję różnych grubości szablonu i uzyskanie dodatkowego efektu głębi w fugach.